Facility/Property management blog
A beltéri levegő minőségéért a munkáltatók a felelősek
Mit várnak el a munkavállalók a munkahelyi levegőminőséggel kapcsolatban? Milyen aggodalmak merülnek fel a munkavállalók részéről a beltéri levegővel kapcsolatban? Hogyan érzékelik a munkavállalók az IAQ romlását? Mennyire tartják fontosnak a munkavállalók a levegőminőséget a munkahelyválasztás vagy elégedettség szempontjából? Mit szeretnének a munkavállalók, hogyan kezelje a munkáltató a levegőminőséggel kapcsolatos problémákat? Milyen érzéseket vált ki a munkavállalókból, ha a munkáltató nem törődik a beltéri levegő minőségével? Mit gondolnak a munkavállalók: kié a felelősség? – ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel foglalkozunk a mostani blogbejegyzésben.
A munkahelyi környezet közvetlen hatással van a dolgozók egészségére, közérzetére és teljesítményére. A beltéri levegő tisztasága – bár gyakran láthatatlan és észrevétlen tényező – alapvető fontosságú eleme a munkavállalói jóllétnek. A dolgozók (illetve a terület bérlői) joggal várják el, hogy nap mint nap olyan térben végezhessék munkájukat, amely nem veszélyezteti egészségüket, sőt, támogatja koncentrációjukat és komfortérzetüket. Ugyanakkor sokukban erős aggodalmak élnek: vajon a munkáltató (a bérbeadó, a property manager, a facility management) valóban megtesz-e mindent a levegőminőség biztosításáért? Figyelembe veszi-e a panaszokat, és rendszeresen karbantartja-e az épületgépészeti rendszereket?
Magyarországi — illetve speciálisan a munkavállalókat közvetlenül célzó — kutatásról nem találtunk részletes, nyilvánosan elérhető adatbázisokat. Emellett ugyanakkor elérhetők általánosabb, munkahelyi környezeti tényezőket (beleértve a levegőminőséget) vizsgáló tanulmányok és cikkek is (pl. a fima.hu vagy a hrportal.hu), amelyek utalnak a párbeszéd fontosságára.
A téma feldolgozásához ezért a Fellowes cég 2024. augusztus 6. és 13. között végzett online felmérését hívjuk segítségül, amely kimutatta, hogy az amerikai munkavállalók 32%-a a munkahelyi tisztaságot – beleértve a beltéri levegő minőségét (indoor air quality – IAQ) – tekinti az egyik legfontosabb előnynek, amikor új munkahelyet keres. A felmérés hat nagy ország – az Egyesült Államok, Kanada, az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és Franciaország – közel 2000 beltéri dolgozójának válaszait tartalmazta, és a válaszadók túlnyomó egyetértését mutatta ki abban, hogy a munkáltatók felelősek a tiszta levegő biztosításáért a munkahelyen (90%). A munkavállalók aggodalmai a termelékenységtől a mentális és fizikai egészségig terjednek, ami rávilágít az egyes munkavállalók prioritásait tükröző, személyre szabott IAQ megoldások szükségességére.
Az idei felmérésben a válaszadók mindössze 35%-a jellemzi „nagyon tisztának” a munkahelye belső levegőjét, ami a tavalyi adathoz képest csekély, 33%-os növekedést jelent. Ha ezt a statisztikát régiónkénti bontásban nézzük, a probléma Kanadában és Európában még erőteljesebben jelentkezik: a kanadai válaszadóknak csak 33%-a minősítette a levegő minőségét nagyon tisztának, és az európai válaszadóknak csak 27%-a osztotta ugyanezt az érzést. S jóllehet az amerikai válaszadók 52%-a érzi úgy, hogy a beltéri levegője nagyon tiszta, ez még mindig a válaszadók azon nagy részét jelenti, akik szerint a munkahelyükön a beltéri levegő minősége nem felel meg az elvárásoknak.
A felmérés aláhúzta azt a szinte egyöntetű meggyőződést, hogy a tiszta beltéri levegő minden munkavállaló alapvető joga. Az összes válaszadó „elsöprő” 92%-a érzi úgy, hogy ezt garantálni kell, az amerikai és kanadai válaszadók valamivel nagyobb arányban, 93%-ban. Továbbá a válaszadók 89%-a úgy véli, hogy a tiszta beltéri levegő biztosítása az épülettulajdonosok és a munkáltatók felelőssége.
Ez az elvárás nem csupán a kényelemről szól, hanem az egészségről, a jóllétről, valamint a termelékenységről is. Az összes válaszadó 90%-a számolt be arról, hogy a tiszta beltéri levegő segíti őket abban, hogy a legjobb munkájukat végezzék, ami enyhe növekedést jelent a tavalyi adatokhoz képest.
A Cleanfax.com-nak a „Fellowes 2024: International Day of Clean Air Survey” (kb. Fellowes 2024: A tiszta levegő nemzetközi napja felmérés”) eredményeiről beszámoló cikke arra is kitért, hogy
– A hibrid munkavállalók az IAQ-t helyezik előtérbe az irodai visszatérés érdekében:
A beltéri levegő minősége egyre inkább befolyásolja a munkahelyi dinamikát és a munkavállalók megtartását, amely utóbbi a világjárvány óta jelentős aggodalomra ad okot a cégeknél. Az Egyesült Államokban a munkavállalók 64%-a nyilatkozott úgy, hogy a rossz beltéri levegő minősége miatt fontolgatja jelenlegi munkahelye elhagyását – ez a tavalyi 34%-hoz képest meredeken emelkedett. Sőt, a hibrid munkavállalók 67%-a jelezte, hogy a levegőminőség-kezelés látható javulása következtében hajlamosabbak lennének gyakrabban az irodából dolgozni. Ezek az adatok azt sugallják, hogy a belső tér minőségének javítása kulcsfontosságú stratégia lehet a munkáltatók számára, akik az egyre növekvő versenyben lévő munkaerőpiacon a tehetségek bevonzására és megtartására törekszenek.
– A hőmérséklet és az állott levegő globális gondot jelent:
Minden országban a hőmérséklet-egyenetlenségek és a szagok jelentik a vezető IAQ-problémákat. Az Egyesült Államokban a legnagyobb az aggodalom (53% és 38%). Az Egyesült Államokban a munkavállalók főként a látható szennyeződések, például a penész és a por (36%) miatt aggódtak, míg Franciaországban a páratartalom (42%) volt a legfontosabb.
– Az USA vezet az egészséggel kapcsolatos aggodalmak terén:
A válaszadók 51%-a aggodalmát fejezte ki a COVID-19 fertőzés vonatkozásában a rossz IAQ miatt, míg 45%-uk a beltéri allergének miatt aggódik.
– A mentális egészségre gyakorolt hatások felismerése:
A válaszadók alátámasztották a rossz IAQ általános jóllétre gyakorolt hatását, az USA és Olaszország nagyfokú aggodalomról számolt be. A válaszadók aggodalmukat fejezték ki a fáradtságra (43% az Egyesült Államokban, 41% Olaszországban) és a mentális egészségre (44% az Egyesült Államokban, 32% Olaszországban) gyakorolt hatások miatt.
– A valós idejű adatok és az építési tanúsítványok bizalmat teremtenek:
A válaszadók 82%-a szerint fontos, hogy a munkáltatók megosszák a munkahelyük levegőminőségére vonatkozó információkat. Az amerikai és kanadai munkavállalók körében ez az arány 85%-ra ugrott, ami azt mutatja, hogy a levegőminőség-irányítás terén nagy az igény a nyitottságra és az elszámoltathatóságra. Ez összhangban van a valós idejű IAQ-adatok és a látható légtisztító egységek használatának trendjével, amelyeket az amerikai válaszadók 71%-a említett olyan tényezőként, amelyek segítenek abban, hogy biztosabbnak érezzék magukat a munkahelyük levegőminőségét illetően.
Bár minden ország igényt mutatott az IAQ-adatok átláthatóságára, ez a szám az Egyesült Államokban volt a legmagasabb (38%), majd Franciaország következett (30%). Ezen túlmenően az amerikai munkavállalók 37%-a egyetért azzal, hogy az olyan épületminősítések, mint a LEED, a Fitwel és a WELL, növelnék a munkahelyük IAQ-jával kapcsolatos bizalmukat.
– A légtisztítók mint preferált megoldások:
A válaszadók többsége, különösen az olaszországi (72%), az egyesült királyságbeli (67%) és a németországi (67%) válaszadók többsége úgy véli, hogy a légtisztító berendezések biztosítása jelentősen növelné a munkahelyi levegő minőségébe vetett bizalmat. Az USA-ban a válaszadók 60%-a, míg a kanadai munkavállalók 56%-a ért egyet ezzel a véleménnyel. Ez azt tükrözi, hogy a munkavállalók körében egyre inkább elvárás, hogy a vállalkozásoknak a levegőminőséget a munkavállalók egészségének védelme érdekében prioritásként kell kezelniük. Nemcsak az a legjobb gyakorlat, hogy a munkavállalók egészségét és jólétét a prioritási lista élére helyezzük, hanem az is, hogy a kevésbé stresszes és egészségesebb munkahely bizonyítottan növeli a termelékenységet. Valójában közvetlen összefüggés van a levegőszűrés és az alkalmazottak teljesítménye között: egy, a Harvard Business Review-ban hivatkozott tanulmány szerint a szellőzési arány 200%-os növekedése és a termelékenység növekedése között évente alkalmazottanként 6500 dollár többletbevételt jelent.
Mint láthatta, a munkáltatók nemcsak jogi és erkölcsi felelősséggel tartoznak a beltéri levegő minőségének biztosításáért, hanem elemi érdekük is egyben. A munkavállalók számára ez a felelősségvállalás nem csupán technikai intézkedéseket jelent – mint például a szűrők cseréje vagy a rendszeres ellenőrzés –, hanem a figyelem, az odafigyelés és a kommunikáció kultúráját is. Amikor a munkáltató érzékenyen reagál a dolgozók visszajelzéseire, az hozzájárul a bizalom erősítéséhez, a jó munkahelyi légkörhöz – szó szerinti és átvitt értelemben is.
A témát Jason Jones-nak a Fellowes Brands témáért felelős igazgatójának gondolataival zárjuk:
„A levegőminőségi jelentés eredményei azt mutatják, hogy a munkavállalók világszerte egyre inkább tudatában vannak annak, hogy a beltéri levegő milyen közvetlen hatással van az egészségükre és jólétükre, és elvárják, hogy munkáltatóik tegyenek a tiszta, egészséges levegő munkahelyi prioritásáért.”
(A munkáltatók, bérbeadók attidűdjeinek vizsgálata meghaladja a mostani blogbejegyzés kereteit. Amennyiben érdekli a téma, ajánljuk például ezt a cikket.)
A címlapkép forrása: Freepik.com
Közzététel: 2025. június 10.
© Kérjük a szerkesztőségeket, hogy bejegyzésünk átvételekor hitvatkozásként jelöljék meg (linkkel) a Property/Facility Management Blog-ot és/vagy a BIG-HAUSE Kft-t!
The employers are responsible for indoor air quality
What do workers expect from air quality at work? What concerns do workers have about indoor air quality? How do workers perceive a deterioration in IAQ? How important do workers consider air quality to job choice or satisfaction? How do workers want employers to address air quality problems? How do workers feel when their employer does not care about indoor air quality? What do workers think: who is responsible? – These and similar questions are addressed in this blog post.
A SIKERES MUNKAHELYEK GONDOS GAZDÁJA
A hét idézete: „A legtöbb ember csak pár percig emlékszik a dicséretekre és évekig a sértésekre. Gyűjtik a szemetet, olyan hulladékot hordanak magukkal, amivel húsz évvel ezelőtt dobálták meg őket.” (Andrew Matthews)
A hét blogbejegyzése: Mesterséges intelligencia és épületkarbantartás
Kérje ingyenes árajánlatunkat!
24 órán belül visszajelzünk Önnek!