Facility/Property management blog

Párizs 2024 olimpiai falu

 

Az olimpiai falu facility managementje


A párizsi olimpiai falu facility managementje kiváló példája annak, hogyan lehet 2024-ben egy nagy léptékű sportesemény infrastruktúráját fenntarthatóan és hatékonyan kezelni. Az innovatív megoldások, a környezetvédelem és a jövőbeli felhasználásra való felkészülés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az olimpiai falu hosszú távon is értékes és hasznos maradjon.

Július 26-án ünnepélyes, s némileg vitatott megítélésű módon megnyitották a Párizs 2024 Nyári Olimpiai Játékokat, mintegy 206 nemzet és 10.000 sportoló seregszemléjét. Lassan már kezd szokássá válni, hogy egy-egy nagy sportesemény kapcsán megmutatjuk annak létesítménygazdálkodási hátterét is. Így tettünk a Super Bowl, a Super Bowl utáni helyreállítás, a Roland Garros, az EURO 2024 labdarúgó-Európa-bajnokság és a wimbledoni tenisztorna esetében is. Miért tennék kivételt a XXXIII. nyári olimpia esetében?! Ugyanakkor a téma feldolgozása során rögtön láttuk, hogy a feladat olyan nagy léptékű lenne, amely mindenképpen meghaladja egy blogbejegyzés kereteit, ezért úgy döntöttünk, hogy most „csak” a paralimpiának is helyt adó olimpiai falu facility managementjét tekintjük át.

Az inkluzív és fenntartható létesítménygazdálkodás (javítás és karbantartás, általános irányítás, takarítás és higiéniai szolgálttás, hulladékgazdálkodás, élelmiszerellátás) érdekében a Párizs 2024 Szervezőbizottsága külön kiadványt adott ki a társadalmilag felelős közbeszerzési elveiről.

Párizs azért is nyerte el a rendezés jogát, mert az események 95%-át a meglévő sportinfrastruktúra felhasználásával bonyolítják le, a beruházások 80%-a pedig gyakorlatilag egy tömbben valósul meg, beleértve a fényűző vízi sportközpontot, amelyet a helyi lakosok még évekig használhatnak majd. A tetejére Franciaország egyik legnagyobb városi napelemparkját telepítették, amely a teljes épület energiafelhasználását képes fedezni. Az egyetlen másik helyszín, amelyet a sportesemények megrendezésére építettek, egy 8000 férőhelyes aréna a tollaslabda és a ritmikus gimnasztika számára.

Olimpiai falvak

 

A sportolókat öt különböző településen szállásolják el a játékok alatt. Az olimpiai és paralimpiai („fő”) falu mellett, Marseille-ben a vitorlázó, Lille Métropole-ben a kosárlabda, majd a kézilabda, Châteauroux-ben a lövészeti, míg a Tahitin a szörf eseményekre érkező versenyzők és edzők kapnak helyet.

Maga a „fő” olimpiai falu három városkát, Saint-Denist, Saint-Ouent és l’Ile-Saint-Denist összekötve Párizs északi részén, a városközponttól mintegy 9 km-re, a Szajna partján található. Dominique Perrault, az illetékes vezető várostervező a folyóra merőlegesen elhelyezett hatalmas épületeket úgy tervezte, hogy egyfelől fekvésükkel magához vonzza a Szajna felől érkező hűvösebb levegőt, másfelől a rakpartokon horgonyzó nagy hajók jussanak róluk eszünkbe. A funkcionalitásával szemben támasztott elvárásokkal kapcsolatban megjelent egy a Párizs 2024 Sportolói Bizottság által kidolgozott és menedzselt kiáltvány, amelyet 5 kontinens sportolóinak megkérdezését követően „a sportolók a sportolókért” állítottak össze.

A terület korábban ipari övezet volt. Megépítése 1,85 milliárd dollárba került, nem meglepő módon ez a legnagyobb egy helyszínen megvalósuló építési projekt Franciaországban. A mintegy 70 labdarúgó pályával megegyező méretű olimpiai és paralimpiai falut építő konzorciumok a 2019 márciusában kezdődött konzultáció során nyújtották be ajánlataikat a SOLIDEO-nak (az olimpiai létesítmények kivitelezésével megbízott vállalatnak). A kétmilliárd euróból felépített épületek fából és újrahasznosított anyagokból épültek, olyan eljárásokat alkalmazva, amelyek négyzetméterenként 30%-kal csökkentették a projekt szén-dioxid-kibocsátását, s ez több, mint amit a francia ökológiai előírások meghatároznak.

Mivel Párizs minden idők egyik legfenntarthatóbb olimpiája akar lenni, kulcsfontosságú is volt, hogy a falu megfeleljen a 2016-os párizsi megállapodásnak az éghajlatváltozással kapcsolatos célok teljesítése szempontjából. A szervezőbizottság a szén-dioxid-kibocsátást 1,5 millió tonnában maximálta, ami jóval kevesebb a korábbi nyári olimpiák szokásos 3,5 millió tonnájánál. Idevágó érdekesség, hogy a környezettudatosság jegyében az olimpiai láng nem olyan égő fáklya, mint a régiek voltak, hanem igazából egy köd és fénysugarakból álló felhő egy hőlégballonban. A tűz-szerű látványt 40 LED és 200 ködfúvóka segítségével érték el.

Elszállásolás

 

Az olimpiai faluban a 12 négyzetméteres szobákban sportolók kettesével kerültek elhelyezésre. Egyikben sincs konyha. A fürdőszobákat négyesével használhatják. Érdekes módon Párizs ugyanazokat az újrahasznosítható, akár 250 kilogrammot is kibíró kartonágyakat használja, amelyek a 2020-as (2021-ben megrendezett) tokiói versenyen debütáltak. Az Airweave nevű cég által készített 16.000 ilyen ágyat szállított le. Arra is van lehetőség a faluban, hogy a matracokat a versenyzők egyéni igényeire szabják. Egy szkenner pásztázza végig a testüket, és annak alapján állítja össze, hogy melyik részen milyen puhaságú az ideális számukra. A játékok után a matracokat jótékony célra ajándékozzák el a szervezők. A különböző helyiségek székei szintén kartonból készültek.

A 82 épületben, 3000 apartmanban, illetve 7200 szobában elhasznált ivóvíz 60 százalékát, a szürke- (jellemzően mosásból és mosakodásból, esetleg mosogatásból származó és enyhén szennyezett víz) és feketevizet újra felhasználják a vécék öblítésére, a mosógépek üzemeltetéséhet, illetve a locsoláshoz.

Az olimpiai falut eredetileg úgy tervezték, hogy ne kelljen klimatizálni a helyiségeket, hanem egy geotermikus hűtőrendszerrel hűtik a sportolók lakhelyét. Ez a rendszer a 4 Celsius-fokra lehűtött vizet vesz fel egy közeli geotermikus üzem 70 méter mélyen fekvő kútjából, és az egyes lakások padlója alatti csövekbe szállítja. Ennek a hideg víznek 6-10 Celsius-fokkal kell hűtenie az épületet a külső hőmérséklethez képest. Bár a rendszert az épületek szintjén fogják vezérelni, minden lakásban van egy termosztát, amely lehetővé teszi, hogy minden egységben 2 Celsius-fokkal csökkentsék vagy emeljék a hőmérsékletet. A rendszer majd télen is fűteni fogja a lakásokat. Ugyanilyen megfontolások alapján készült el a média képviselőinek szánt falu is.

Az összes tető egyharmadát napelemekkel szerelték fel, míg egy másik harmadán kertek találhatók, amelyek célja, hogy csökkentsék a belső hőmérsékletet. Ugyanakkor sokan jelezték, hogy a ventilátorok nem elegendőek, a melegebbre forduló időjárás miatt nem tudnak pihenni rendesen, ezért a nemzeti küldöttségek számára lehetővé tették, saját költségükön mobil légkondicionáló berendezéseket vigyenek be a komplexumba.

Szolgáltatások

 

Található itt egy bevásárlóközpont is, fodrászattal és postával, valamint egy 24 órás fitneszközpont és egy hely, ahol mindenki mással együtt lehet lazítani. A fitneszközpont felett található Athlete365 MindZone x Powerade nemcsak a pihenésre és regenerálódásra, hanem a versenyekre való mentális ráhangolódásra is lehetőséget nyújt. Ki lehet próbálni egy egyedülálló virtuális valóság (VR) mindfulness-élményt is. Ugyancsak a kikapcsolódást szolgálja az Olympic Rendezvous @ Samsung | Village Plaza (OR@S Village Plaza), ahol a sportolók pihenhetnek, ismerkedhetnek és kommunikálhatnak más sportolókkal. Az OR@S-ben megtanulhatják használni a Samsung Olympic Edition okostelefont.

A versenyző szülők számára a NOB és a Párizs 2024 szervezőbizottsága a Pampers-szel együttműködve külön bölcsődei helyet hozott létre a falu nem lakóterületi részén. 12 mosodai helyiségben 600 mosó- és szárítógép is dolgozik az igények kielégítésén.

Mivel úgy tervezték, hogy megfeleljen azoknak a követelményeknek, amelyeket 2050-re az egész városban szeretnének megteremteni, rengeteg vízfelület hoztak létre és sok növényt telepítettek (amelyek célja, hogy a jövőre nézve védelmet nyújtsanak az éghajlatváltozás hatásaival szemben). Alacsony szén-dioxid-kibocsátású betont használtak, és a 28 méter alatti épületek mindegyike fából készült, az építőanyagok 75%-át újrahasznosították, és a falut úgy tervezték, hogy ellenálljon a 2050-re és az azt követő időszakra tervezett nagyon forró nyaraknak; például padló alatti hűtést biztosítanak.

A faluban buszok és elektromos kerékpárok szállítják a sportolókat, 100 százalékuk 20 perces távolságon belül edz a nagyon nagy komplexumtól, 80%-uk pedig a helyszínen belül fog edzeni. Vannak szabadon bérelhető biciklik, de néhány csapat hozott magával sajátot, a magyarok például tűzpiros Csepeleket használnak. Az olimpiai helyszínek több mint 80%-a 10 km-en belüli távolságra van az olimpiai falutól, ami csökkenti az utazási időt és a károsanyag-kibocsátást. Az esemény alatt elektromos, hibrid és hidrogénüzemű járművekből álló flottát használnak, ami a korábbi kiadásokhoz képest 40%-kal csökkenti a járművek számát.

A sportolók számára egy hatalmas, nonstop nyitvatartó, 3500 férőhelyes étkezde áll rendelkezésre a Cité du Cinéma filmgyár területén. Nyolcnaponta váltják a menüt, hogy megfeleljen a sportolók és a stáb étkezési igényeinek. Van francia-, ázsiai-, afrikai-, karibi- és világ konyha, salátabár, gyümölcsbódé, sajt- és tejtermékes stand, desszertek, levesek, grillezett ételek, pizzák, tészták és pékáruk is. Az étlapot sporttáplálkozási szakértők bevonásával alakították ki. A mintegy 181 ezer főnek munkát biztosító rendezvény végéig várhatóan 40.000 ételt szolgálnak majd fel naponta, és rengeteg „fogd és vidd” pont is van, ahol a sportolók menet közben is ehetnek. A nyersanyagok zömét Párizs környékéről szerzik be, 20 százalékuk „bio” minősítésű.

A sportolók nem csak megkóstolhatják a francia finomságokat, hanem ki is próbálhatják azok elkészítését. A faluban egy pékségben workshopokat tartanak majd, ahol a sportolók megtanulják, hogyan készítsenek tökéletes bagettet.

Az olimpiai faluban kétszáz víz-, gyümölcslé- és üdítőszökőkutat helyeztek el, és csak újrahasznosítható poharakból és tányérokból lehet inni és enni. Az újrafelhasználható műanyag poharakra vonatkozó előírás valamennyi helyszínre igaz, ezek váltották fel a londoni olimpia tizenhárommillió eldobható műanyag poharát. Alkoholt – egy külön bár kivételével – nem biztosítanak. Az első napokban probléma volt a felszolgált ételek mennyiségével, az étkeztetésért felelős Sodexo Live! el is ismerte, hogy egyes fajtákra valóban nagyobb a kereslet, mint amire számítottak.

A környezetet úgy alakították ki, hogy járuljon hozzá a biológiai sokféleség védelméhez és előmozdításához (rovarok és madarak elhelyezésére épített háztetőkkel, kis állatok áthaladását biztosító kikerítésekkel stb.); előtérbe helyezték a fa és más szerves eredetű anyagok felhasználását, valamint minimalizálni próbálták a hely karbonkibocsátását. A járdák anyagába összetört kísérleti jelleggel kagylóhéjakat kevertek, amelyek miatt hűvösebb lesz a környezet, mert az anyag így átengedi magán a vizet, amely a talajból elpárolog majd a forró napokon.

A falu főutcáján öt kísérleti kültéri légszűrő is található. Ezeket az óriási, UFO-szerű tornyokat úgy tervezték, mintha porszívók lennének, hogy beszívják a szennyezett levegőt és kiszűrjék a veszélyes részecskéket. Az eszköz a levegő 95 százalékát képes megtisztítani a részecskéktől – minden méretben Az öt készülék 40 olimpiai méretű úszómedence térfogatának megfelelő mennyiséget képes megtisztítani egy óra alatt, nagyon kis áramfogyasztás mellett.

Az Acoemmel és a World Athletics-szel kötött partnerségnek köszönhetően a párizsi olimpiai falu stratégiai helyein 12 Kunak levegőminőség-mérő állomást helyeztek el. Ezek átfogó képet nyújtanak a levegő minőségéről az esemény idején. Az állomások által szolgáltatott, folyamatosan és valós időben gyűjtött levegőminőségi adatok kulcsfontosságúak az egészséges levegő eléréséhez. Az adatelemzés lehetővé teszi a gyors reagálást a helyszíni körülményekre. Ez az olimpia egészét nézve magában foglalhatja akár az útvonalak és a versenynaptárak felülvizsgálatát is.

A falu területén 24 órás biztonsági szolgálat működik, és a bejáratoknál szigorú ellenőrzéseket végeznek. Egyébiránt Gerald Darmanin francia belügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a hatóságok nem észleltek „kézzelfogható” terrorfenyegetést az olimpiai játékok első hetében, amelynek során a biztonsági erők mintegy 200 embert tartóztattak le különböző bűncselekmények miatt.

Utóhasznosítás

 

Az olimpiai falu tervezésekor szem előtt tartották azt is, hogy a sportolók távozása után beköltözők ugyanabban az épületben lakhassanak, a lehető legkevesebb átalakítással. Párizsnak ez a része az ország egyik szociálisan leghátrányosabb helyzetű része, ahol az átlagosnál magasabb a munkanélküliség, és a helyi lakosság etnikai összetétele miatt rendszeresen fokozott diszkriminációval kell szembenéznie. Az olimpia és a paralimpiai játékok után 2500 új lakást, diákszállásokat, hotelt, parkot, irodákat és üzleteket alakítanak ki. Az ily módon történő fejlesztés 47 százalékkal kevesebb gázkibocsátást eredményez annál, mintha újakat építenének.


A címlapkép forrása: Olympics.com
Közzététel: 2024. augusztus 6.
© Kérjük a szerkesztőségeket, hogy bejegyzésünk átvételekor hitvatkozásként jelöljék meg (linkkel) a Property/Facility Management Blog-ot és/vagy a BIG-HAUSE Kft-t!

The facility management of the athletes’ village of Paris 2024

The facility management of the athletes’ village of the Paris 2024 is an excellent example of how to manage the infrastructure of a large-scale sporting event in 2024 in a sustainable and efficient way. Innovative solutions, environmental protection and preparation for future use all contribute to ensuring that the Olympic Village remains valuable and useful in the long term.

BIG-HAUSE Kft.

A SIKERES MUNKAHELYEK GONDOS GAZDÁJA

A hét idézete: „A kritikusok szerint az ember nem lehet komoly művész úgy, hogy közben műszaki képzettséggel is rendelkezik.” (Kurt Vonnegut)

Az ÉKM-rendelet szerint az építőipari rezsióradíj min. 5856 Ft. A MATISZ ajánlása alapján az irodai takarításé 2024-ben min. 3629 Ft. Mi ehhez tartjuk magunkat...

Kérje ingyenes árajánlatunkat!

24 órán belül visszajelzünk Önnek!