Facility/Property management blog

Takarító robot

Robotok a takarításban – jelen és jövő

A robotok forradalmasították számos iparág működését, és ez alól a tisztítóipar sem kivétel. A technológia fejlődésével a takarítórobotok kifinomultabbá, hatékonyabbá és megfizethetőbbé váltak, így egyre elterjedtebbek ezen a területen is, és számos előnyt kínálnak a hatékonyság, a pontosság és a sokoldalúság tekintetében. Noha használatukkal kapcsolatban vannak kihívások, a tisztítórobotok előnyei valószínűleg továbbra is ösztönzik alkalmazásukat és innovációjukat az elkövetkező években.

A takarítási iparágban is egyértelműen a robotizáció felé vezet a jövő, de Paár Zoltán, a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség elnöke a miénkkel is egybecsengő véleménye szerint nem holnap jön el az a pillanat, amikor a takarító robotok átveszik az emberek munkáját. A 2023. március 24-én megjelent cikk végkicsengése és egyben címe:

„Előbb veszi el a robot a kamionsofőr munkáját, mint a takarítóét…”.

Az írásban még szó esik a Nyugat-Európában is gondot okozó munkaerőhiány mellett arról is, hogy azoknál a létesítményeknél is, ahol a takarítás egy részét már robotok végzik, az egyébként is meglévő technológiát alakították át automatává.

A robotizáció igazi áttörést valószínűleg akkor fog majd hozni a takarításban, ha már az épületek tervezésénél is figyelembe veszik, hogy azt nem emberek, hanem robotok fogják majd tisztán tartani.

A hasonló kérdésekkel foglalkozó Cmmonline.com-cikk arról számolt be, hogy az ISSA Cleaning Industry Management Standard (CIMS) szerint a létesítmény működési költségvetésének 55%-a a munkaerő, s az alkalmazottak megtartása már most is kihívást jelent az iparágban, ezért a szolgáltatóknak meg kell erősíteniük alkalmazottaikat abban, hogy értékesek a cégük számára, és megnyugtassák őket, hogy a robotok nem veszik el az állásukat, hanem bővítik a pozíciójukat, és felkészítik őket a magasabb szintű karrierlehetőségekre. Mivel a csapatkultúra is megváltozhat a robotok megjelenésével, a takarító személyzet bevonása a megvalósítás tervezési szakaszába segíthet a kultúra pozitív megőrzésében.

A Research and Markets piackutató cég jelentése szerint a globális szolgáltatási robotikai piac árbevétele már 2027-re eléri a 42,2 milliárd dollárt. Ezen belül a professzionális takarítói szegmensben is szép növekedés várható az előrejelzési időszakban. A Mordor Intelligence piaci elemzői 2022-2027 között 23,3%-os átlagos összetett növekedést (CAGR) jósolnak a takarítórobotok piacán.

De kezdjük az alapoknál! Az említett Paár Zoltán-féle cikk előtt két nappal a Cleanlink.com arról írt, hogy még nem is olyan régen a „robot” ijesztő szó volt a munkavállalók és a munkaadók számára egyaránt. A rajzfilmekre és képregényekre korlátozódó futurisztikus elképzelés, hogy a robotika végül felváltja az emberi munkát, távoli lehetőségnek tűnt, a technológia azonban rövid idő alatt nagy utat tett meg, és a nagyrészt szoftverrel vagy mesterséges intelligenciával (AI) működtetett eszközök csaknem mindennaposak lettek, szinte mindenhol megtalálhatók, és mindenféle formában és méretben kaphatók.

A takarítóipar, amely elméletileg dinamikus és hasznos próbaterepe a robotizált/automatizált eszközök számára, érdekes bepillantást enged abba, hogyan nézhet ki az automatizált vagy számítógéppel támogatott munkaerő jövője: egy technológiával kiterjesztett hibrid munkakörnyezet, amely a minőségi teljesítmény biztosítása érdekében még mindig nagymértékben függ az emberi intuíciótól és a felügyelettől.

A cikkre támaszkodva adjunk választ néhány olyan gyakori kérdésre, amelyek az emberekben általában felmerülnek a robotikával kapcsolatban:

1. Autonóm vagy automata?

Mennyire lehet ezekben a robotokban megbízni? Az „autonóm” és az „automatizált” kifejezéseket gyakran alkalmazzák az ilyen berendezések műszaki képességeinek tárgyalásakor, és annyira hasonlóak, hogy könnyen összekeverhető a kettő. Ha egy eszközt „autonómnak” neveznek, akkor nyugodtan feltételezhető, hogy vannak olyan feladatok, amelyek végrehajtásával a berendezést teljesen önállóan meg lehet bízni. Ez például azt jelentheti, hogy egy padlósúroló gépet úgy programoznak, hogy egy adott időpontban egy adott utat kövessen, és a szabványok szerint tisztítson.

Egy YouTube-videó szerint a legtöbb önállóan működő porszívó egy szimultán helymeghatározási és térképezési – vagy röviden SLAM – technológiát használ. A porszívóknak először fel kell térképezniük a környezetüket, hogy elképzelésük legyen arról, merre is járnak. Ennek érdekében fényérzékeléssel és LiDAR néven ismert térbeli távolságmérő technológiával pásztázzák a környezetüket. A technológia egy forgó lézer segítségével határozza meg a porszívó körüli tárgyak távolságát. A LiDAR-nak megvannak a hátrányai, amelyek közül az egyik az ára.

Amennyiben azonban valami „automatizált”, akkor az eszköznek általában emberi komponensre van szüksége a folyamat elindításához vagy felügyeletéhez, a vegyi anyagok szintjének ellenőrzéséhez, a beállítások elvégzéséhez stb. Egy „autonóm” eszközre tehát úgy kell gondolni, mint amely önállóan működik, míg az „automatizálásra” úgy, mint valamire, amely felerősíti, javítja az emberi munkás képességeit azáltal, hogy valamit megkönnyít.

2. Minden munkára alkalmasak a robotok?

Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amikor a robotika munkahelyi bevezetéséről esik szó. A rövid válasz: nem egészen. Valójában a technológia még mindig új, és képességei folyamatosan bővülnek. A gépi tanulási folyamat soha nem áll le, és emiatt a gépek gyakran képesek javítani saját teljesítményükön – és hibáznak is. Még a legfüggetlenebb és legfejlettebb robotoknál is emberre van szükség a gép karbantartásához, a programozáshoz, a feladatok beállításához, az eredmények és a minőség figyeléséhez, a hibajavításhoz és még sok máshoz. Lehet, hogy egy robot nagyszerű eszköz, de mégis csak egy eszköz. Ha például egy gépet több épületben kell használni, akkor valakinek oda-vissza kell mozgatnia. A legtöbb robot az úgynevezett „kobotok” kategóriájába tartozik – ez a kifejezés „együttműködő robotot” jelent, egy olyan eszközt, amely segít hatékonyabbá vagy eredményesebbé tenni a feladatot, de nem helyettesíti az emberi elemet.

3. Mi táplálja a berendezést, és mennyi ideig bírja a töltést?

Ez a roboteszközök széles körű elterjedése előtt álló egyik kihívás. Egy olyan robot esetében, amelynek 8 órára van szüksége egy munka elvégzéséhez, de ehhez kétszer kell újratölteni, valakinek oda kell figyelnie, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az eszköz képes-e elemet cserélni vagy felügyelni az újratöltést. Az ellátási lánc járvány alatti problémái megmutatták, hogy a szükséges akkumulátorok és erőforrások rendelkezésre állása nem mindig megfelelő, és kihívást jelenthet a folyamatos működés számára. Ahogy az akkumulátorok fejlesztése folytatódik – hosszabb töltési időt és nagyobb teljesítményt kínálva – a robotok népszerűsége valószínűleg növekedni fog.

Hogyan néznek ki a robotok?

A robotok mindenféle méretű és formájúak lehetnek, így ideális jelöltek számos munkára számos fajta létesítményben. A tipikus padlótisztító eszközök méretüket és teljesítményüket tekintve nagyon hasonlíthatnak az ember által működtetett berendezésekhez, ami azt jelenti, hogy a takarítási folyamatok ismerősnek tűnnek azoknak a dolgozóknak, akiknek a munkahelyén megjelennek. Sok kiskereskedelmi üzlet emberszerű robotokat üzemeltet a készletek ellenőrzésére és a kiömlött anyagok feltakarítására, eljön az idő, hogy észre sem fogjuk venni őket.

 5. Mi a következő lépés?

A robotok, amelyek megadóztatása már mind az USA-ban, mind az Európai Unióban komolyan felmerült, nem csak a padlók folttisztítására vagy a papírtörlőkészlet ellenőrzésére szolgálhatnak, hanem akár még a földről is elemelkedhetnek. A drónalapú robotokat nemcsak az ablakok tisztítására használják, hanem például a magas helyiségek felső részéhez való hozzáféréshez is. Ugyancsak alkalmazhatók emellett a fertőtlenítőszer légi kijuttatására az üres arénák vagy stadionok tisztítására, egész szektorokat lehet így percek alatt megtisztítani. Megjelennek az űrben is: a ClearSpace svájci űrkutatási vállalat négykarú robotműholdjának a célja, hogy megtisztítsa a Föld körüli pályát a több évtizede ott keringő űrszeméttől. Bár a takarítási technológiáról ma még azért általában padlósúroló méretű gépek jutnak az eszünkbe, a felhasználási lehetőségek szinte korlátlanok, és a számítógépes eszközök által összegyűjthető adatok felbecsülhetetlen értékűek a minőségbiztosítás és a hatékonyabb folyamatok kidolgozása szempontjából.

A címlapkép forrása: Pixabay.com
Közzététel: 2023. április 11.

BIG-HAUSE Kft.

A SIKERES MUNKAHELYEK GONDOS GAZDÁJA

A hét idézete: „Tanácskozzunk, fáradjunk s cselekedjünk, s csak ne kívánjuk még azt is, hogy a kormány érettünk szántson, vessen, s csűreinkbe takarítson is.” (Széchenyi István)

A hét blogbejegyzése: Fit-out napjainkban

A vonatkozó rendeletek szerint szerint az építőipari rezsióradíj min. 5856 Ft, a vagyonvédelmi min. 3684 Ft. A MATISZ ajánlása alapján az irodai takarításé 2024-ben min. 3629 Ft. Mi ehhez tartjuk magunkat...

Kérje ingyenes árajánlatunkat!

24 órán belül visszajelzünk Önnek!