Facility/Property management blog

Újrahasznosítás

 

Újrahasznosítás és facility management


A facility management jelentős szerepet játszhat a vállalati hulladékgazdálkodásban, mivel ez a terület közvetlenül felelős az épületek és létesítmények üzemeltetéséért, karbantartásáért és optimalizálásáért. A létesítménygazdálkodás képes olyan rendszereket és folyamatokat kialakítani és fenntartani, amelyek elősegítik a hulladékok mennyiségének csökkentését, az újrahasznosítást és a fenntartható működést. Mindennek a kulcsa a gondos tervezés.

Az újrahasznosítás a fenntarthatóbb jövő egyik sarokköve. Segít csökkenteni a hulladék mennyiségét, megőrizni a természeti erőforrásokat és csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását. A mai világban, ahol a környezeti problémák sürgetőbbek, mint valaha, kulcsfontosságú a fenntartható megoldások, mint például az újrahasznosítás felkarolása. A változás irányítása az Ön létesítményében segíthet abban, hogy az újrahasznosítás a lehető leghatékonyabb és leghatásosabb legyen mindenki számára – írja a Buildings.com-on augusztus 6-án megjelent cikk szerzője. Foglalkozzunk tehát ezzel a témával mi is, annál is inkább, mert az IFMA (a Nemzetközi Facility Management Szövetség) szerint a környezetvédelmi gondoskodás és fenntarthatóság a facility managerek 3 legfontosabb alapkompetenciájának egyike!

Ráadásul a CMM BSC/Contract Cleaning Benchmarking Survey (kb. CMM BSC/szerződéses takarítási benchmarking felmérés) szerint, amellyel tavaly szeptemberben foglalkoztunk, az épületszolgáltatási vállalkozások (BSC-k) 26 százaléka nyújt hulladékgazdálkodási/újrahasznosítási szolgáltatást is.

Recycling

A Wikipédia szerint az újrahasznosítás a gyűjtőneve mindazon tevékenységeknek, amelyek célja, hogy

– az ember által készített, tartós, nem természetes, főleg hulladékká váló anyagokat nyersanyaggá alakítsa át és
– olyan másodlagos, újra hasznosítható anyagokat állítson elő, amelyek segítik a természetes anyagok felhasználásának csökkentését.

A tevékenységre használt angol szó, a recycling, jobban fejezi ki, hogy anyagok környezettudatos körforgásáról van szó, a nyersanyag – késztermék – hulladék – nyersanyag (stb.) folyamatban. Ezen tevékenységen belül megkülönböztetjük az értéknövelést (upcycling) és az értékcsökkentést (downcycling), amelyek az újrahasznosított anyagnak az eredetihez képesti minőségét fejezik ki. Az előbbire példa a PET palackból pulóver készítése, az utóbbira, ha mondjuk műanyag palackokból szőnyegeket állítanak elő.

Az Európai Unióban évente 2,2 milliárd tonna hulladék keletkezik, és a települési hulladék 49,6%-át komposztálták vagy hasznosították újra 2021-ben. Magyarországon az újrahasznosított hulladékok aránya közel 20 százalékponttal meghaladta az EU-átlagot.

Kezdje a tervezéssel!

Brian Tracy és Szabó Péter egyik könyve szerint az átgondolásra és tervezésre fordított idő első 10%-a a jó döntés meghozásához és a hosszú távú eredményességhez szükséges energia és idő 90%-át takarítja meg az Ön számára. Már csak ezért is tanácsos, hogy a munkát érdemes a létesítménye hulladékkezelési gyakorlatának és fenntarthatósági céljainak alapos áttekintésével kezdeni. Ezt elvégezheti önállóan, de léteznek már olyan szervezetek is, amelyeket meg lehet bízni egy olyan fenntarthatósági audittal, amely segít Önnek jobban megérteni, hogy mennyire hatékony a jelenlegi újrahasznosítási programja, ha egyáltalán létezik olyan. Ez az audit elemzi a vállalatok hulladéktermelési folyamatát, és adatokat szolgáltat a fejlesztendő területek meghatározásához. A gyenge pontok azonosítása lehetővé teszi, hogy a stratégiákat úgy alakítsa ki, hogy segítsen egy hatékonyabb újrahasznosítási program létrehozásában.

A program aktuális állapotának megértését követő lépés a mérhető fejlesztési célok kitűzése. Ezeknek a céloknak SMART-nak (vagyis konkrétnak, elérhetőnek, relevánsnak és időhöz kötöttnek) kell lenniük, például az újrahasznosítási arány bizonyos százalékkal való növelése a következő évben, vagy az újrahasznosító kukák szennyezettségének csökkentése. A motiválás érdekében érdemes bizonyos jutalmazási rendszert is kidolgozni a különböző szervezeti egységeknek a cél érdekében tett erőfeszítéseiért.

Az egyértelmű célok meghatározása irányt és viszonyítási pontokat biztosít az előrehaladás nyomon követéséhez, valamint az átláthatósághoz. Mivel a Deloitte egy felmérése szerint az ügyfelek 90%-a állítja azt, hogy elveszíti a bizalmát egy vállalkozásban, ha az nem átlátható, a fogyasztói bizalom megőrzése érdekében fontosabb, mint valaha, hogy őszintén és nyíltan beszéljünk a céljainkról. Az is örvendetes viszont, hogy a European Cleaning Journal egyik írása szerint a döntéshozók túlnyomó többsége (95%) számára nagyon fontos a vállalkozásuk működése fenntarthatóságának javítása, de a költségvetési korlátok miatt a valódi eredményeket hozó, megfelelő gyakorlatokba való befektetés elengedhetetlen.

A munkatársak oktatása

A sikeres újrahasznosítási program kulcsa az oktatás. Az egyik legfőbb ok, amiért az emberek nem hasznosítják újra, az az, hogy úgy érzik, nem rendelkeznek elegendő tudással. A legjobb gyakorlatokról szóló, a dolgozóknak szóló képzések és/vagy a különböző táblák kihelyezése segíthet ennek a problémának a megoldásában. A sikeres újrahasznosítási programhoz elengedhetetlen annak biztosítása, hogy mindenki megértse, mit jelent a megfelelő újrahasznosítás, és miért végzi ezt a létesítménye.

Könnyítse meg az újrahasznosítást!

Az újrahasznosítás hatékonyabbá tétele érdekében használjon egyértelmű címkéket az újrahasznosító edényeken! Ezek a kukák színkóddal is jelölhetők, hogy az emberek gyorsan azonosítani tudják a hulladékuk típusának megfelelő kukát. Például a papírhoz (újságpapírok, irodai papírhulladékok, szórólapok, reklámújságok) a kék, a színes üvegekhez (egyes helyeken a szerves hulladékhoz) a zöld, a műanyaghoz (műanyag zacskó és fólia, kilapított PET palack, elöblített joghurtos, tejfölös pohár) pedig a sárga színű kuka rendelhető hozzá. Talán ritkábban, de előfordul a szürke (alumínium italdobozok, alufólia, konzervdobozok, borotvagél, zárókupakok) és a fehér (fedél vagy a kupak nélküli fehér üvegek) konténer alkalmazása is.

Az újrahasznosítási programok egyik gyakori kihívása a szennyeződés, amely akkor fordul elő, amikor nem újrahasznosítható dolgok kerülnek az újrahasznosító tartályokba. Fontolja meg, hogy oktatási anyagokat, például plakátokat helyezzen el a tárolók fölött, hogy emlékeztesse a munkavállalókat, a bérlőket, az ügyfeleket, a látogatókat arra, hogy mit lehet és mit nem lehet újrahasznosítani!

Emellett az újrahasznosító edények nagy forgalmú és kényelmesen elérhető helyeken, például az íróasztalok, a pihenőszobák és a létesítmény bejáratai közelében történő elhelyezése több embert ösztönözhet az újrahasznosításra. Minél könnyebb az emberek számára az újrahasznosítás, annál valószínűbb, hogy meg is teszik.

Maguknak az eszközöknek a kiválasztásában és a gyűjtési időközök meghatározásában segíteni tud egy profi hulladékgazdálkodási vállalat.

Fenntartható vállalatoktól származó termékek

A létesítménye számára történő vásárlások, beszerzések során vegye figyelembe, hogyan csökkentheti az egyszer használatos műanyagok mennyiségét. Keressen olyan termékeket, például tisztítóeszközöket, amelyek újrahasznosított műanyagból és textilből készülnek! Annak érdekében, hogy biztosítsa, hogy ezek a termékek kiváló minőségűek és valóban fenntarthatóak, nézze meg, hogy rendelkeznek-e neves szervezetek által kiadott harmadik fél által kiadott tanúsítvánnyal. Ezek a szervezetek alapos életciklus-értékeléseket (LCA) végeznek, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a terméknek minimális hatással vannak vagy egyáltalán nincs hatásuk a környezetre.

Érdemes odafigyelni, hiszen az Európai Bizottság által 2020-ban végzett vizsgálat kimutatta, hogy a zöld állítások több mint fele homályos, félrevezető és indokolatlan. Mi több, 40%-uk nem rendelkezett dokumentációval.

A helyi forrásokból történő beszerzéssel csökkenthető a szállításból eredő környezeti terhelés (és hulladék).

Újrahasznosítás a jövőért

A Dssmith.com már 2018-ban arról írt, hogy a jól újrahasznosító vállalkozások hatékonyabbnak tűnnek, a kevésbé fenntartható üzleti gyakorlatok pedig rossz vállalati megítéléshez vezetnek. A vevők és a beszállítók egyre inkább érdekeltek abban, hogy olyan vállalatokkal dolgozzanak együtt, amelyek bizonyítani tudják környezetvédelmi referenciáikat, ugyanakkor a fenntartható vállalkozások jobban is teljesítenek a piacon.

Az Önök újrahasznosítási programjának átalakítása segíthet egy fenntarthatóbb jövő kialakításában, nagyban és kicsiben egyaránt. A környezeti hatások felmérésével, a javításra szoruló területek azonosítása érdekében vállalkozása megkezdheti az elérhető célok megvalósítását, amelyek segíthetnek a program hatékonyabbá tételében.

A hulladékgazdálkodás és az újrahasznosítás tehát a fenntartható létesítménygazdálkodás szerves részét képezi. A tulajdonosoknak, a property- és a facility managereknek fel kell ismerniük a környezetvédelmi szükségszerűséget, meg kell érteniük a hulladékok szétválogatásának fontosságát, el kell fogadniuk az újrahasznosítási gyakorlatokat, és adott esetben el kell fogadniuk a megfelelő ártalmatlanítási módszereket. Csak utalásszerűen említjük meg, hogy a külső létesítménygazdálkodási szolgáltatók tevékenysége során keletkező hulladékok kezelésének is szervesen illeszkednie kell a megrendelő hulladékgazdálkodási politikájába.

Mindegy összegzésként zárjuk ezt a bejegyzést a Cleanriver.com 8 tippjével, amelyek segítenek olyan újrahasznosítási program megvalósításában, amely pozitívan hat az Önök eredményére és a környezetre:

1. Végezzen hulladékauditot!
2. Optimalizálja a hulladékszállító menetrendjét, és takarítson meg pénzt!
3. Határozza meg begyűjtési igényeit!
4. Használjon nagy hatású grafikákat!
5. A kultúra hajtja a változást.
6. Tűzzön ki reális célokat!
7. A kommunikáció a kulcs.
8. Képezze a csapatát!


A címlapkép forrása: Freepik.com
Közzététel: 2024. augusztus 13.
© Kérjük a szerkesztőségeket, hogy bejegyzésünk átvételekor hitvatkozásként jelöljék meg (linkkel) a Property/Facility Management Blog-ot és/vagy a BIG-HAUSE Kft-t!

Recycling and facility management

Dynamic cleaning is one of the rare phenomena that benefits all concerned. By applying it, facilities management companies and cleaning companies can reduce costs and improve service quality, customers can enjoy higher standards and the cleaners themselves are under less pressure, Dynamic cleaning is a process that manages cleaning tasks flexibly and efficiently, adapting tasks to needs rather than following traditional, rigid cleaning routines.

BIG-HAUSE Kft.

A SIKERES MUNKAHELYEK GONDOS GAZDÁJA

A hét idézete: „A kritikusok szerint az ember nem lehet komoly művész úgy, hogy közben műszaki képzettséggel is rendelkezik.” (Kurt Vonnegut)

Az ÉKM-rendelet szerint az építőipari rezsióradíj min. 5856 Ft. A MATISZ ajánlása alapján az irodai takarításé 2024-ben min. 3629 Ft. Mi ehhez tartjuk magunkat...

Kérje ingyenes árajánlatunkat!

24 órán belül visszajelzünk Önnek!