Facility/Property management blog
Tegyük vonzóvá a facility managementet!
Ahhoz, hogy vonzóvá tegyük a facility management pályát a fiatalabb generációk számára, fontos, hogy bemutassuk a szakma innovatív és fenntartható aspektusait, hangsúlyozzuk a karrierlehetőségeket és fejlődési utakat, biztosítsuk a rugalmasságot, a munka és a magánélet egyensúlyát, valamint hatékonyan kommunikáljuk a szakma előnyeit. Azáltal, hogy ezeket a lépéseket megvalósítjuk, növelhetjük az FM vonzerejét a jövő munkaerője számára.
Október 11-én tartotta a 25 éves évfordulóját ünneplő (gratulálunk!) Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) ezévi konferenciáját, amelyen több munkatársunk részt vett. A program során számos felvetés fogalmazódott meg, amelyekből – úgy gondoltuk – többet is érdemes lenne kibontani, s blogbejegyzés formájában közzétenni itt, a Property/Facility Management Blogon. Az első ilyen kérdéskör, amivel két hete foglalkoztunk az volt, hogy a takarítók és a tisztítási tevékenysége elismertségének elérésében kulcsfontosságú, hogy a munkájuk komplexitása és jelentősége jobban megjelenjen a közbeszédben. Ennek során megemlítésre került, hogy az ezen a területen jelen lévő gyártó- és forgalmazó vállalatoknak is megvan a szerepük ebben.
A múlt heti cikkünkben egy másik gondolatot „veséztünk ki”: bizony a szakmai cégek is segíthetnek a facility management ágazat szereplőinek a munkaerőhiány enyhítésében. Az automatizálás, a fejlett biztonsági technológiák, a felszerelések optimalizálása és a képzés mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az épületüzemeltetés, a takarítás és az őrzés-védelem területén a szolgáltatók hatékonyabban és kevesebb munkaerővel végezhessék a feladatokat. Ezáltal nemcsak a munkaerőhiány kezelhető, hanem a szolgáltatások színvonala is emelkedik, ami végső soron mind a megrendelők, mind a munkavállalók, mind a vezetők számára előnyös.
E heti blogbejegyzésünk témája a kettőnek egyfajta ötvözete, hogyan lehet vonzóvá tenni a létesítménygazdálkodási pályát, karriert a fiatalabb generációk számára?
A facility management (FM) világszerte egyre fontosabbá válik a modern gazdaságban, hiszen a hatékonyan kezelt létesítmények, irodák és infrastruktúrák hozzájárulnak a vállalati sikerhez és a fenntarthatósághoz. Mindazonáltal, mint sok más szakmában, a létesítménygazdálkodásban is nehézségekbe ütközik a fiatalabb generációk bevonzása és megtartása kék- és fehérgallérosként egyaránt.
A Nemzetközi Facility Management Szövetség (IFMA) 2021. évi globális bér- és kompenzációs jelentése szerint az FM-populáció általában a 40-es évei végén jár, és az IFMA bérfelmérésére válaszadók 33%-a tervezi, hogy a következő 10 évben nyugdíjba vonul. Emellett a Zippia felmérése arra mutat rá, hogy az USA női facility management vezetői átlagosan 47, a férfiak 51 évesek. (A nők csupán 24,5%-át töltik be ezeknek a pozícióknak, s 2010 óta ez a szám csak 1%-kal nőtt.)
Az FM vonzóvá tétele a jövő szakemberei számára nemcsak a munkaerőhiány csökkentéséhez járul hozzá, hanem biztosítja, hogy e szolgáltatási ág folyamatosan megújuljon és alkalmazkodjon a technológiai és társadalmi változásokhoz.
Így van ez például az épületüzemeltetés területén is. A Facilitiesnet.com cikke szerint a technológia-központú munkaerőpiac változó tendenciái miatt egyre nehezebb a fiatalabb generációt a karbantartási és mérnöki menedzseri pályára csábítani. Az intézményi és kereskedelmi létesítményekben egyre több első vonalbeli karbantartó éri el a nyugdíjkorhatárt a következő 10-15 évben. A hazai építőiparban évente körülbelül 25 ezer szakember vonul nyugdíjba, szemben az öt-hatezer fiatal szakemberrel, akik bekapcsolódnak a szakképzésbe, és közülük is csak mintegy fele helyezkedik el az ágazatban.
Ami a takarítást illeti, Pintér Zoltán, a MATISZ szakértője szerint a tisztításban az idősebb korosztály felülreprezentáltsága egyrészt az alacsony nyugdíjakkal függ össze, másrészt azzal, hogy jelenleg a nyugdíj mellett bármely jogviszonyban végzett keresőtevékenységgel szerzett kereset járulékmentes. (A munkavállalónak nem kell fizetniük a 18,5% mértékű társadalombiztosítási járulékot, miközben a foglalkoztató is mentesül a nyugdíjas keresete után a 2022. január 1-jétől változatlanul 13 százalék szociális hozzájárulási adó alól.) A fiatalok számára a takarítói állás nem vonzó, ha választani kell, a 25 év alattiak szívesebben vállalnak betanított munkát a gyárakban, amely jóval kötöttebb, de többet tudnak vele keresni.
Nemzetközileg némi előrelépést értünk el a fiatalabb generációk toborzása terén, de miben tehetünk még többet?
1. Technológiai újítások kihasználása
A fiatalok vonzásához szükséges hangsúlyozni, hogy a facility management ma már messze nem egy hagyományos, „karbantartó” jellegű szerep, hanem egy technológiailag fejlett, modern szakma. A dolgok internete (Internet of Things, IoT), a mesterséges intelligencia és az adatkezelési technológiák integrálása lehetővé teszi a létesítmények hatékonyabb működtetését, és ezzel új perspektívákat nyit meg az FM szakemberek előtt.
Példák a technológiai újításokra:
– Okosépületek és IoT megoldások
Az érzékelők és adatgyűjtő rendszerek lehetővé teszik az épületek valós idejű monitorozását, az energiatakarékosságot és a hatékonyság növelését, ami az FM-szakemberek feladatát technológiai szempontból is érdekessé teszi.
– Mesterséges intelligencia (MI): Az MI-vezérelt karbantartás előrejelzi az épületek és berendezések szükséges javítását, csökkentve ezzel a váratlan leállásokat és növelve a működés hatékonyságát.
2. A fenntarthatóság és környezettudatosság
A fiatalabb generációk körében gyakran erős elköteleződés figyelhető meg a fenntarthatóság iránt, és az FM-ben számos lehetőség nyílik a környezetvédelmi célok elérésére. Az FM szakemberek jelentős hatással lehetnek a szervezetek fenntarthatósági céljainak elérésére azáltal, hogy zöldebb épületmegoldásokat alkalmaznak és csökkentik az energiafogyasztást.
Példák a fenntarthatóság konkrét megvalósítására:
– Energiatakarékos technológiák és alternatív energiák használata
Az FM szakemberek olyan innovatív megoldásokat is bevezethetnek, mint a napenergia, az energiahatékony világítás és a geotermikus rendszerek.
– Hulladékcsökkentési programok és újrahasznosítás
A hulladékgazdálkodás optimalizálása fontos cél lehet, hiszen a létesítménygazdálkodás terén hozott döntések gyakran nagy hatással vannak a környezeti lábnyomra.
3. Képzés és folyamatos fejlődési lehetőségek biztosítása
A fiatal generációk számára (is)fontos szempont a szakmai fejlődési lehetőség és a karrierépítés támogatása. Az FM iparág számos különböző szakterületet foglal magában, amelyek átfogó tudást igényelnek. A fejlődés lehetősége, illetve a széleskörű képzések és tanúsítványok megszerzésének támogatása növelheti a pálya vonzerejét.
Fejlődési lehetőségek:
– Széleskörű szakmai tudás megszerzése: Az FM-ben egyszerre kell érteni az épületkarbantartáshoz, a pénzügyi menedzsmenthez és az adatkezeléshez, így az érdeklődők egy holisztikus tudást szerezhetnek meg, amelyet más területeken is kamatoztathatnak.
– Tanúsítványok és akkreditációk megszerzése: Az elismert tanúsítványok (pl. a MATISZ tanúsított szakértője) lehetőséget biztosítanak a szakmai fejlődésre és előrelépésre.
4. Karrierútvonalak és mobilitási lehetőségek bemutatása
A létesítménygazdálkodási szakma egyik előnye, hogy egy sokszínű, változatos karrierlehetőségeket biztosító terület, ahol a tapasztalatok szerzése és a folyamatos tanulás széles körű elhelyezkedési lehetőségeket biztosít.
Mobilitás és karrierfejlődés:
– Nemzetközi karrierlehetőségek: A nemzetközi cégek vagy a régióban terjeszkedő hazai nagyvállalatok számára dolgozó FM szakemberek gyakran mobilisak, így akár külföldön is vállalhatnak munkát, ami különösen vonzó lehet a fiatalabb generációk számára.
– Projektmenedzsment és vezetői szerepkörök: Az FM-ben számos lehetőség van a projektmenedzsment iránt érdeklődők számára is, hiszen nagyobb vállalati vagy ingatlanprojektet kell koordinálni, amelyek komoly szervezési és vezetői készségeket igényelnek.
5. Kulturális változások és csapatmunka előtérbe helyezése
A fiatalabb generációk számára a munkahelyi kultúra és a csapatmunka kiemelten fontos szempontok. Az FM területén nagy jelentőséggel bír a csapatban való együttműködés, hiszen a szakembereknek gyakran különböző szakterületeken kell együtt dolgozniuk, legyen szó karbantartásról, pénzügyekről, vagy emberi erőforrásról.
Kulturális és csapatmunka előnyei:
– Kollaboratív környezet: Az FM területen dolgozók együtt dolgoznak különféle részlegekkel és szolgáltatókkal, ami folyamatos tanulási és interakciós lehetőségeket biztosít.
– Rugalmasság és innovatív gondolkodás támogatása: A dinamikus munkahelyi kultúra, amely értékeli a kreatív megoldásokat és a rugalmas gondolkodást, vonzó lehet a fiatalabbak számára.
Különösen a Z generációs munkavállalók igénylik, hogy az iroda ne csupán a munkavégzés helye legyen, hanem élményt is adjon. Az ma már szinte közhelynek számít, hogy az ideális iroda legyen tömegközlekedéssel és saját járművel is könnyen megközelíthető, a kialakítása alkalmazkodjon az ott dolgozók igényeihez, a hatékony munkavégzés követelményeihez. A munkavállalóknak a szünetekben vagy munka után ne kelljen nagy távolságot megtenniük a különféle szolgáltatások, pl. éttermek, kávézók, bolt, posta, gyógyszertár, ruhatisztító eléréséhez. Az is vonzóvá tehet egy munkahelyet, ha a közelben van konditerem vagy szépségszalon.
6. Rugalmasság, a munka és a magánélet egyensúlya
A modern munkaerő számára a rugalmasság és a munka-magánélet egyensúlya kulcsfontosságú. Az FM területén sok esetben lehetőség van a rugalmas munkaidőre és a távmunkára, különösen az okosépületek és a távfelügyeleti rendszerek révén. Ez a rugalmasság is növelheti a szakma vonzerejét a fiatalabb generációk számára.
7. Kommunikáció és marketing
Végül, de nem utolsósorban, fontos a kommunikáció és a marketing szerepe. Az FM szakmát érdekessé és vonzóvá kell tenni a kommunikáció révén (is). Ezt elérhetjük például olyan kampányokkal, amelyek bemutatják a szakma sokszínűségét, a valós életből vett példák és sikertörténetek segítségével. A közösségi média és a digitális platformok használata kulcsfontosságú lehet ebben a folyamatban.
„A létesítménygazdálkodás egyszerűen még nem látható” – nyilatkozta Irene Thomas-Johnson, a JLL egyik vezetője egy cikkben.
„Amikor meghirdetünk egy állást, az emberek nem is tudják, mi az, vagy azt gondolják, hogy a létesítménygazdálkodás egy csomó takarító vagy villanykörtét cserélő ember. Pedig ennél sokkal többről van szó.”
Az üzenettel ugyanakkor nem lenne probléma. Ahogy Vágó László, a Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetségének (LEO) elnöke egy interjúban megfogalmazta, mivel a létesítménygazdálkodás többféle szakmát egyesít, kifejezetten vonzó életpályát képes nyújtani a jövő generációjának. A LEO a már évekkel ezelőtt megkezdett munkát folytatva, továbbra is nagy szerepet szán az utánpótlás nevelésnek. Annak, hogy minél több fiatalt megnyerjenek a létesítménygazdálkodási szakmának, ami azért is lehet vonzó iparág, mert számtalan szakma és feladat közül választhatnak a jövő munkavállalói. Komoly lehetőségeket tartogat a létesítménygazdálkodás, mert olyan klasszikus karrier utat ígér, ahol a folyamatos képzések eredményeként, a megfelelő elkötelezettség mellett évek alatt akár az alacsonyabb pozíciókból is a ranglétra legmagasabb fokáig lehet eljutni.
Mint láthattuk, a facility management szakma vonzóbbá tétele a fiatalabb generációk számára kulcsfontosságú lépés a jövőbeli munkaerőpiac igényeinek kielégítése érdekében. A technológiai újítások és a fenntarthatóság előtérbe helyezése, a szakmai fejlődés támogatása, a változatos karrierlehetőségek és a csapatmunka hangsúlyozása mind hozzájárulnak a pálya vonzóvá tételéhez. Ha az iparág képes alkalmazkodni a modern igényekhez és megérteni a fiatalabb generációk elvárásait, a létesítménygazdálkodás egy jövőorientált, innovatív és fenntartható karrierút lehet minden érdeklődő számára.
A címlapkép forrása: Freepik.com
Közzététel: 2024. október 29.
© Kérjük a szerkesztőségeket, hogy bejegyzésünk átvételekor hitvatkozásként jelöljék meg (linkkel) a Property/Facility Management Blog-ot és/vagy a BIG-HAUSE Kft-t!
Make facility management attractive!
To make facility management an attractive career for younger generations, it is important to showcase the innovative and sustainable aspects of the profession, emphasise career opportunities and development paths, ensure flexibility, work-life balance and effectively communicate the benefits of the profession. By taking these steps, we can increase the attractiveness of FM for the workforce of the future.
A SIKERES MUNKAHELYEK GONDOS GAZDÁJA
A hét idézete: „Tanácskozzunk, fáradjunk s cselekedjünk, s csak ne kívánjuk még azt is, hogy a kormány érettünk szántson, vessen, s csűreinkbe takarítson is.” (Széchenyi István)
A hét blogbejegyzése: Fit-out napjainkban
Kérje ingyenes árajánlatunkat!
24 órán belül visszajelzünk Önnek!