Facility/Property management blog

Felülettisztítás      

Természetes anyagok a professzionális tisztításban


A természetes anyagok alkalmazása a professzionális tisztításban egyre nagyobb elfogadottságnak örvend, mivel szükségessé vált a környezet- és egészségbarát alternatívák használata. Az ecet, szódabikarbóna, citromlé és illóolajok csak néhány példa a sok természetes tisztítószer közül, amelyek kiválóan alkalmazhatók a különböző felületek tisztítására és fertőtlenítésére. A jövőbeli lehetőségek között szerepel az innováció, a termékdiverzifikáció, a fenntartható csomagolás és az oktatás, amelyek tovább segíthetik a természetes tisztítószerek elterjedését és elfogadottságát.

Milyen előnyei és hátrányai vannak az úgynevezett „természetes” anyagok tisztító- és higiéniai termékekben történő használatának? Egyre növekvő tendencia, hogy a gyártók környezetvédelmi okokból olyan termékeket építenek be termékeikbe, mint a szalma, a bambusz és a cukornád. De valóban fenntarthatóak-e ezek a lépések? Milyen hatással vannak ezek a termékek a teljesítményre – és egyáltalán, mi is pontosan az a „természetes” termék? – ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel foglalkozik a European Cleaning Journal november 19-i cikke. Ott az Ecolab, a Greenspeed, a Kärcher, a Salveco és a Sodexo illetékes vezetői fejtik ki véleményüket a témával kapcsolatban, minket pedig a témakörnek egy blogbejegyzésben történő rövid áttekintésére inspirál. 

A fenntartható (zöld) kapitalizmus egyre inkább felértékelődik a világban, mivel az emberek és a vállalkozások egyre nagyobb figyelmet fordítanak az olyan környezeti és társadalmi kihívásokra, mint az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés, a természeti erőforrások kimerülése és a társadalmi egyenlőtlenségek. A fenntartható kapitalizmusnak az a célja, hogy elősegítse a gazdasági növekedést és a társadalmi fejlődést úgy, hogy egyidejűleg védelmezi a bolygót és az emberek jóllétét. Nincs ez másképp a facility managementben sem. A témára 2023. augusztusában részletesen is kitértünk.  

A fenntarthatóság és a környezettudatosság egyre inkább előtérbe kerül(t) a létesítménygazdálkodáshoz tartozó professzionális tisztítás területén is. Az elmúlt évben jelentősen megnőtt az irodák takarításának a gyakorisága a COVID-19 terjedésének csökkentése érdekében, ami soha nem látott mértékű vegyszerfogyasztást eredményezett. Ezzel párhuzamosan megnövekedett az igény a természetes, környezetbarát tisztítószerek iránt, amelyek hatékonyak, biztonságosak és kíméletesek az emberek, valamint a környezet számára. 

A nagyságrendek érzékeltetésére: a MarketsandMarkets jelentése szerint az ipari tisztító vegyszerek piacának értéke a 2021-es 48,1 milliárd dollárról 2026-ra várhatóan eléri a 61,6 milliárd USD-t. Ez 5,1%-os összetett éves növekedési rátát (CAGR) jelent. Az ipari tisztító vegyszerek ideálisak különféle ipari alkalmazásokhoz, és széles körben használják kereskedelmi irodákban; termelőüzemekben-, az autó- és élelmiszer-feldolgozó iparban; és olyan helyeken, mint például a kórházak, a kiskereskedelmi üzletek, a szállodák és éttermek. Néhány ipari tisztító vegyszerre speciális kormányzati és környezetvédelmi előírások vonatkoznak az illékony szerves vegyület (VOC) tartalmuk miatt. Például az oldószer alapú tisztítószerek ásványi alkoholt tartalmaznak, amelyet gyakran használnak kemény felületek tisztítására, mivel képesek gyorsan feloldani az olajat, zsírt, szennyeződéseket és nehéz kenőanyagokat. 

Ugyancsak ennek a piackutató cégnek a nevéhez fűződik az a jelentés is, amely szerint a tisztítóipar csak az USA-ban évi 117 milliárd dollár árbevétel könyvelhet el. Az Egyesült Államok Munkaügyi Statisztikai Hivatala 2,5 millió takarítót és épülettisztítót tart nyilván, akik 6 milliárd fontnyi (kb. 2,7 milliárd kilogrammnyi) tisztító (vegy)szert használnak fel.

Mitől természetes egy termék?

A természetes termék a takarító- és tisztítószerek vonatkozásában olyan anyag vagy tisztítószer, amely természetes eredetű összetevőkből készül, minimális kémiai feldolgozással, és általában környezetbarát, biológiailag lebomló, valamint az emberi egészségre nézve kíméletesebb, mint a hagyományos vegyi tisztítószerek. Ezek az anyagok természetes forrásokból, például növényekből, ásványi anyagokból vagy mikrobiológiai eljárások során nyert összetevőkből származnak.

Elfogadottság és szükségesség

 

A természetes anyagok alkalmazásának elfogadottsága folyamatosan növekszik, ahogy a vállalatok és a fogyasztók egyre tudatosabbá válnak a környezetvédelem fontosságával kapcsolatban. Az Egyesült Királyságban tízből több mint hatan szeretnék azt, hogy a cégek, köztük a takarítási vállalkozók is fenntarthatóbban járjanak el – ezért az újrahasznosítható csomagolás, a kevesebb műanyag, a kevesebb hulladék és a megújuló energia mobilizálása került a kívánságlisták élére. A Delphis Eco brit tisztító vegyszer márka 2000 felnőtt bevonásával végzett felmérése szerint a megkérdezettek 76%-a nagyon fontosnak érzi a fenntarthatóságot és a klímaváltozást. De az is kiderült, hogy 56% szerint túl sok vállalkozás végez marketing célokból „zöldmosást” (greenwashing, lásd tavalyi blogbejegyzésünket), ahelyett, hogy összehangolt erőfeszítéseket tenne annak érdekében, hogy valódi változást hozzon a bolygón. Külön problémát jelent ebben, hogy attól, mert egy termék „természetes”, nem feltétlenül jelenti azt, hogy alacsonyabb a szénlábnyoma. Ahogy a bevezetőben említett cikk egyik interjú-alanya megfogalmazta:

„Ez különösen igaz, ha egy másik országban készült. Az olyan tényezők, mint a közlekedés, az előállításához felhasznált energia mennyisége és a betakarítási gyakorlatok mind hatással lesznek a szénlábnyomra.”

Az egyre szigorúbb környezetvédelmi előírások és a növekvő társadalmi nyomás arra ösztönzi a vállalatokat, hogy fenntarthatóbb gyakorlatokat vezessenek be. A természetes tisztítószerek használata nem csak a környezetet kíméli, hanem csökkenti a munkavállalók és a felhasználók egészségügyi kockázatait is. 

Az ipari tisztításban hagyományosan használt szintetikus tisztítószerek gyakran tartalmaznak erős vegyi anyagokat, amelyek nemcsak a környezetet terhelik, hanem potenciális egészségügyi kockázatokat is hordoznak. Az ilyen anyagokkal való hosszú távú érintkezés bőrproblémákat, allergiás reakciókat és légzőszervi megbetegedéseket okozhat, miközben az ökoszisztémát is károsítják. Ez különösen releváns napjainkban, amikor a fenntarthatóság és az emberi egészség védelme a gazdasági és társadalmi döntéshozatal alapvető szempontjává vált. 

A természetes anyagok alkalmazása ebben a kontextusban nemcsak egy etikus választás, hanem egyre inkább szükségszerűség. Az olyan anyagok, mint az ecet, a citromsav, a szódabikarbóna vagy a növényi alapú tisztítószerek, hatékony alternatívát kínálnak a környezetbarát tisztításra, miközben csökkentik a káros vegyi anyagok jelenlétét a mindennapi életben.

Például a 360iResearch megállapításai szerint a mikrobiális alapú tisztítószerek piaca az előrejelzések szerint 2023-ban 4,61 milliárd dollárról 2030-ra 8,52 milliárd dollárra nő, 9,17 százalékos CAGR-értékkel. Mivel az iparágak (és az egyéni fogyasztók) világszerte a fenntarthatóság felé mozdulnak el, a mikrobiális alapú tisztítószerek környezetbarát megoldásként jelentős helyet foglalnak el a globális piacon. Ezek az innovatív termékek a hasznos baktériumok és enzimek erejét kihasználva különböző ágazatokban újradefiniálják a tisztaság, a higiénia és a környezetvédelem szabványait. A kihívások közé tartoznak a magasabb előállítási költségek és a hagyományos, vegyszeralapú termékek által támasztott verseny.

Alkalmazási módok

A természetes tisztítószerek számos formában alkalmazhatók a professzionális tisztítás különböző területein. Néhány gyakorlati példa:

1. Padló- és felülettisztítás

A citromsav és az ecet kiváló zsíroldó és vízkőoldó hatású, így ideálisak irodák, éttermek és ipari létesítmények padlóinak, csempéinek és berendezéseinek tisztítására. (Megjegyzendő, hogy a ProNatural Brands, a citrusféléket tartalmazó fertőtlenítő-, fertőtlenítő- és tisztítószereket gyártó cég egyik sajtóközleménye szerint bár a citromsav termékek számos felületre alkalmasak, van néhány terület, ahol nem szabad használni őket.)

2. Szagtalanítás

A szódabikarbóna természetes szagtalanító tulajdonságairól ismert, amelyet szőnyegek, kárpitok és hulladéktárolók kezelésére is használnak.

3. Üvegtisztítás

Az alkoholmentes növényi tisztítószerek és az ecet keveréke csíkmentes, tiszta felületeket eredményez.

4. Mosás és textiltisztítás

A szappan dió és növényi alapú enzimek segítségével a textíliák tisztítása hatékonyan megvalósítható anélkül, hogy azok károsodnának.

5. Speciális ipari tisztítás

Egyes természetes enzimek (például a proteázok vagy lipázok) hatékonyan alkalmazhatók az élelmiszeriparban használt eszközök és gépek zsíroldására és fertőtlenítésére.

Jövőbeni lehetőségek

A természetes tisztítószerek iránti kereslet a következő években várhatóan tovább fog növekedni, különösen az alábbi trendek mentén:

1. Innováció és kutatás-fejlesztés

A biotechnológia fejlődése lehetővé teszi új, hatékonyabb növényi alapú tisztítószerek és enzimek kifejlesztését, amelyek képesek versenyre kelni a hagyományos vegyi anyagokkal.

2. Termékdiverzifikáció

A természetes tisztítószerek szélesebb körű alkalmazása különböző iparágakban, beleértve az élelmiszeripart, egészségügyet és vendéglátóipart.

3. Fenntartható csomagolás

A természetes tisztítószerek gyártói egyre gyakrabban alkalmaznak lebomló vagy újrahasznosított csomagolóanyagokat, tovább csökkentve a környezeti terhelést.

4. Szabályozások és ösztönzők

A kormányzati szabályozások és támogatások, amelyek előnyben részesítik a környezetbarát technológiákat, hozzájárulhatnak a természetes anyagok alkalmazásának széleskörű elterjedéséhez.

5. Képzések és oktatás

A tisztítószerekkel dolgozó szakemberek számára szervezett képzések elősegítik a természetes anyagok biztonságos és hatékony használatát. Emellett a forgalmazóknak többet kell tenniük, mint a javasolt/szükséges berendezések és a vegyszerek meghatározását. A végfelhasználó ügyfelek valódi partnereként a forgalmazóknak tanácsadóként is kell szolgálniuk. Vizsgálják meg a meglévő vagy lehetséges szennyeződéseket, értékeljék ki, hogyan akadályozzák meg azok bejutását, és nyújtsanak megoldást ezek „befogására” és eltávolítására.

A természetes anyagok alkalmazása a professzionális tisztításban nemcsak a környezet védelme, hanem az egészségmegőrzés szempontjából is fontos szerepet játszik. Bár jelenleg még mindig vannak korlátjai – például az ár vagy a hatékonyság egyes területeken –, a kutatások és technológiai fejlesztések révén ezek az akadályok leküzdhetők. Az ipar szereplőinek és a társadalomnak közös felelőssége, hogy támogassák az ilyen fenntartható megoldásokat, amelyek hosszú távon mindannyiunk javát szolgálják.


A címlapkép forrása: Freepik.com
Közzététel: 2024. november 26.
© Kérjük a szerkesztőségeket, hogy bejegyzésünk átvételekor hitvatkozásként jelöljék meg (linkkel) a Property/Facility Management Blog-ot és/vagy a BIG-HAUSE Kft-t!

Natural materials in professional cleaning

The use of natural materials in professional cleaning is gaining acceptance as the need for environmentally and health-friendly alternatives has become more and more apparent. Vinegar, bicarbonate of soda, lemon juice and essential oils are just a few examples of the many natural cleaning agents that are excellent for cleaning and disinfecting a variety of surfaces. Future opportunities include innovation, product diversification, sustainable packaging and education, which can further promote the uptake and acceptance of natural cleaning products.

BIG-HAUSE Kft.

A SIKERES MUNKAHELYEK GONDOS GAZDÁJA

A hét idézete: „Tanácskozzunk, fáradjunk s cselekedjünk, s csak ne kívánjuk még azt is, hogy a kormány érettünk szántson, vessen, s csűreinkbe takarítson is.” (Széchenyi István)

A hét blogbejegyzése: Fit-out napjainkban

A vonatkozó rendeletek szerint szerint az építőipari rezsióradíj min. 5856 Ft, a vagyonvédelmi min. 3684 Ft. A MATISZ ajánlása alapján az irodai takarításé 2024-ben min. 3629 Ft. Mi ehhez tartjuk magunkat...

Kérje ingyenes árajánlatunkat!

24 órán belül visszajelzünk Önnek!